Categorized | Land Rover Servisi

Yakıt Ekonomisi

Posted on 15 Şubat 2011 by admin

Gençler Land Rover Servisi – Faydalı Bilgiler
YAKIT EKONOMİSİ

Aracımı en ekonomik nasıl kullanırım?
Aracınızın periyodik bakımları yetkili servislerde yapılmış ve lastik hava basıncı yükün durumuna göre ayarlı ise ;

  1. Kalkışlarda ani sert kalkışlar yapmadan motoru bağırtmadan(motor devrini 3.00 dev. Dad nın üstüne çıkarmadan) yumuşak kalkış yapın.
  2. Aracınızı sabit hızda kullanın,hareket halinde gaz pedalini gereksiz yere çekip yeniden basmayın.
  3. Aracın düzgün hızlanmasını sağlayan en büyük vitesi kullanın. Uygun düşük motor devri en yüksek vites seçeneği sizin en ekonomik kullanmanızı sağlayacaktır. 

NOT: Gereksiz yere klima,far,arka cam rezistansı, araç içi soğutucu gibi donanımlar yakıt sarfiyatını arttırır.

Aracımı şehir içinde ve pek fazlada kullanmıyorum. Ama yine çok fazla yakıt tüketiyor. Neden?
Şehir içinde dur kalk ve beklemeler fazla olduğu için fazla yakması normaldir.
Sebebi,

  1. Yaklaşık 1000 km aracı durduğu yerden hareket haline gelmesi için araç daha fazla yakıt tüketir.
  2. Bekleme süresince araç kilometre yapmaz ama yakıt tüketmeye devam eder.
  3. Kısa mesafe gidiş gelişlerde aracınız ideal sıcaklığa (verimli çalışma sıcaklığına) gelmeden ulaştığınızda soğuk çalışma süresi içinde aracınız daha fazla yakıt tüketir.

Örneğin; ideal sıcaklıktaki yakıt oranı 1 yakıt 15 havadır. Soğuk çalışan araç 1 yakıt 5 hava yani giren hava miktarına göre daha fazla yakıt tüketir.

Yakıt Tasarrufu

Gaz pedalına sonuna kadar basmadan da hızlı gidilebilir. Bunun için otomobili fazla zorlamadan hızlandırmak ve hızı korumaya çalışmak yeterlidir. Otomobiliniz enjeksiyonlu ise yokuş aşağı inerken gaza basmayın. Bu sistemler motor çalışır durumda ve araç viteste iken ayak gazdan çekildiğinde yakıt akışını kestiği için hiç yakıt tüketmez. Ancak yokuş aşağı inerken kesinlikle vitesi boşa atmayın ve kontağı kapatmayın. Kontak kapatıldığında fren sistemi çalışmadığı için yapılacak birkaç santilitrelik benzin tasarrufuna karşılık ciddi kazalarla karşı karşıya kalınabilir.

Yokuş çıkarken az yakıt tüketmek için yüksek viteste tam gaz yapmaktansa daha düşük viteste yarım, hatta çeyrek gaz yapmak daha doğru olur. 90km’den sonraki her 1 km artış yakıt tüketimini %1 oranında arttırır. Saatte 120 km hızla giden bir araç 80 km hızla giden bir araca göre %25 daha fazla yakıt tüketir. Yakıt tüketimini arttıran yüksek devirli sürüşten kaçınınız; ancak az yakıt tüketmek için çok düşük devirlerde kullanılan bir otomobilin motoru daha çabuk yıpranır. Bu da yakıt tüketimini azaltarak yapılan tasarrufun tamir ve yedek parçaya verilmesine neden olur. Bu sebeple aracınızı optimum devirde kullanın.

Comments are closed.

Advertise Here
Advertise Here