Categorized | Land Rover Servisi

Motorunuz Hararet Yaparsa

Posted on 15 Şubat 2011 by admin

Gençler Land Rover Servisi – Faydalı Bilgiler
MOTORUNUZ HARARET YAPARSA

Aracınız, soğutma suyu eksikliği yada mekanik bir arızadan dolayı hararet yapabilir. Motor hararet yapmışken aracı kullanmaya devam ederseniz, motorda ciddi hasarların meydana gelmesine yol açabilirsiniz. Bunun için biran önce hararetin nedenini bulmanız gerekir.

1. DURUM: Kaputun altından buhar ya da su fışkırıyorsa ya da soğutma fanı çalışmıyorsa;

  1. Motoru durdurunuz
  2. Kaputu açmayın, su ya da buhar çıkışı durana kadar bekleyiniz.
  3. Soğutma suyu sisteminde gözle görülür bir kaçak olup olmadığını kontrol ediniz. Her şey hala çok sıcaktır, bu yüzden son derece dikkati olunuz.
  4. Eğer gözle görülür bir kaçak yoksa, radyatör yedek deposundaki su seviyesini kontrol ediniz. Seviye MIN işaretinin altında ise, depoya MIN ve MAX işaretlerinin ortasına kadar soğutma suyu ekleyiniz.
  5. Eğer depoda hiç soğutma suyu yoksa, radyatöre de soğutma suyu eklemeniz gerekmektedir. DİKKAT !!! (Radyatör kapağını açmadan önce mutlaka motorun ve radyatörün soğumasını bekleyiniz. Aksi taktirde soğutma suyu üstünüze fışkırarak ciddi şekilde yaralanmanıza yol açabilir.)
  6. Motoru çalıştırınız ve kullanıcı el kitabına uygun olarak soğutma suyunu ekleyiniz. 

2.DURUM: Kaputun altından buhar ya da su fışkırmıyorsa ve soğutma fanı çalışıyorsa;

Buhar veya su görmezseniz, motoru çalışır durumda bırakarak, hararet göstergesini gözleyiniz. Eğer hararetin nedeni aşırı yükse, motor kısa bir süre sonra soğumaya başlayacaktır.

Eğer soğumaya başlarsa, hararet göstergesi orta seviyelere inene kadar bekleyin ve daha sonra aracınızı kullanmaya devam edin.

Comments are closed.

Advertise Here
Advertise Here